A mobil alapú ERP-rendszerek legnagyobb előnyei
Egy vállalat sikerét – sok más tényező mellett – döntően befolyásolja, hogy mennyire hatékonyan képes implementálni munkafolyamataiba az ERP-rendszer használatát. Iparágtól függetlenül léteznek szervezetek, melyek életében a profit és a stagnáló eladások és termelés közötti különbséget jelentheti egy szakértők által felépített és optimalizált vállalatirányítási rendszer. Számos esetben a mobil megoldások azonnal javíthatják a teljesítményt – mi a legnagyobb előnyük?
A mobileszközök térnyerése mind a magánéletben, mind a vállalati szférában vitathatatlan. Finoman fogalmazunk, ha azt mondjuk, hogy a telefonok és táblagépek az elmúlt években ugrásszerűen fejlődtek, hiszen egyes típusok már utolérték – vagy le is hagyták – az asztali számítógépeket. Ehhez az előrelépéshez hozzájárult a vezeték nélküli internethálózat fejlődése is – Magyarország egyébként 4G lefedettségben és 5G le- és feltöltési sebességben világszinten is előkelő helyen áll.
Ilyen feltételek mellett nem csoda, hogy a mobilkészülékek mára teljesértékű munkaeszközzé váltak. Egyes iparágakban már nem „nice-to-have”, hanem „need-to-have” a mobilitás.
Az ERP-rendszerek pedig képesek kiaknázni minden lehetőséget, amit a technológia nyújt, így a céges mobilflottát is a következő szintre emelhetik. Eláruljuk, hogyan!
Out-of-office
Vannak iparágak és munkakörök, amelyek egész egyszerűen nem irodához kötöttek. Az építkezéseken, terepen dolgozó vagy gyakran utazó alkalmazottak számára meglehetősen korlátozott az asztali számítógéphez való hozzáférés. Mobil ERP-rendszer és a felhő segítségével ezek a kollégák is képesek lehetnek bárhol és bármikor olyan kritikus feladatokat ellátni, mint a döntések jóváhagyása vagy a pénzügyek ellenőrzése.
Egyszerű, de nagyszerű
A mobileszközök egyik legszerethetőbb tulajdonsága az optimalizált működés. Ez az attribútum teszi lehetővé azt a gyorsaságot, amely miatt annyira szeretjük őket használni. Egy mobilalkalmazás kezelőfelülete sok esetben egyszerűbb és átláthatóbb, mint a böngészős verzióé, és a műveletekre is gyorsabban reagál, ami növeli a felhasználók elégedettségét. Emellett az online áruházaknak köszönhetően a frissítések folyamata is sokkal egyszerűbbé válik.
Lehetőségek tárháza
Az okoseszközökben rejlő lehetőségeknek csak a kreativitás szab határt. Gondoljunk az arcfelismerésre, az ujjlenyomatérzékelésre, a kamerára, a helymeghatározásra, a diktálás funkcióra vagy a push üzenetek küldésére – a maga módján ezek mindegyike hozzájárulhat a szervezet hatékonyabb működéséhez. Az arcfelismerésnek köszönhetően a userek azonosítása, a kamera segítségével a dokumentumok digitalizálása, a helymeghatározással az útvonaltervezés, a diktálással a kommunikáció lehet egyszerűbb. A push üzenetekkel pedig emlékeztethetjük, figyelmeztethetjük a kollégákat különböző teendőkre, határidőkre.
Még egyszer: optimalizáció
Gyakran felmerő aggodalom, hogy a mobilfelületek – a képernyő méretéből adódóan – megjelenítés szempontjából gyengébben teljesítenek, mint a laptopok vagy asztali számítógépek, emiatt az erősen vizuális riportokat kényelmetlen rajtuk megtekinteni. Ez azonban csak részben igaz: a tényleges kijelzőfelület valóban kisebb, de ez a különbség használhatóságban egyáltalán nem mutatkozik meg. A mobil alapú ERP rendszerek ugyanolyan effektíven segítik a döntéshozatalt, mint a ”hagyományos” verziók.
Ez a jövő
A piac egyértelműen a felhő és a mobil platformok felé tolódik a Navision és a Dynamics NAV utódja, a Microsoft Dynamics 365 Business Central is ezt igazolja. A Business Central tartalmazza a Dynamics NAV-ban található összes alkalmazást, de azokat úgy alakították át, hogy gördülékenyen és koherensen működjenek a felhőn, a lokális megoldások terhe nélkül.
Így többé nem kell foglalkozni a fizikai infrastruktúrával, a szerverek üzemeltetésével vagy az adatmentések kezelésével, aminek köszönhetően könnyebbé válik a bevezetési és a bővítési folyamat is.
A Business Central dizájn terén is szintet lépett a Dynamics NAV-hoz képest: korszerű, webalapú megjelenése a felhasználói élményt is javítja. Hatalmas előnye még, hogy az extra funkciók hozzáadásához nincs szükség szakértelemre vagy egyedi fejlesztések végrehajtására. Az alkalmazások áruházából bárki kiválaszthatja és telepítheti a számára leghasznosabb bővítményt. A hatékonyságot növeli, hogy a Business Central – sok más megoldás mellett –képes ”együtt dolgozni” a Power BI elemzőszoftverrel, ami szintén 100%-ban elérhető mobil és online felületeken. A két szoftver kooperációja olyan kommunikációs és döntéstámogató ökoszisztémát hoz létre, amiben bárhol, bármikor, bármilyen eszközről egyszerűen készíthetők elemzések, kimutatások akár Excelbe integrálva is.
Összeségében elmondható, hogy a mobil ERP-rendszerek egyszerűsítik és racionalizálják a mindennapi üzleti folyamatokat. A manuális adatbevitel és az üzleti információk megosztása mellett a folyamtatos szinkronizációnak köszönhetően a valós idejű hozzáférést is új szintre képesek emelni anélkül, hogy jelentős infrastrukturális vagy telepítési beruházást kellene végrehajtani a bevezetésükhöz.
Képek forrása: Canva