Hogyan segíthet az ERP rendszer recesszió idején?
A szakértők által sokat emlegetett recesszió itt van, megérkezett, azonban senki sem tudja pontosan, meddig fog maradni. Az biztos, hogy iparágtól és mérettől függetlenül minden piaci szereplőt érint, és negatív hatásait még hónapokig érezhetjük. Tudatos lépésekkel viszont tehetünk azért, hogy vállalatunk a lehető legkedvezőbb módon vészelje át rezt az időszakot. Válságkezelésünk sikeressége nagyban függ attól is, milyen mértékben merünk a technológia nyújtotta lehetőségekre támaszkodni. A felhőalapú vállalatirányítási rendszer (ERP) is ilyen lehetőség.
A felhőalapú ERP valós idejű információkat tárol a vállalat minden részlegéről. A rendszer racionalizálja az üzleti műveleteket azáltal, hogy folyamatos hozzáférést biztosít az adatokhoz, bármikor és bárhol. Az ilyen hatékony, 360°-os rálátás a vállalkozásra kritikus fontosságú a műveletek elemzéséhez, előrejelzések készítéséhez, és egy-egy kihívásokkal teli időszakra való felkészüléshez. Lássuk a konkrétumokat!
Az ERP segít beazonosítani a vállalkozás legértékesebb területeit
Egyértelmű tény, hogy vállalkozásunk nem minden szegmense egyformán értékes és hatékony. Minden részleg hozzájárul a sikerhez, de közel sem egyenlő arányban. A felhőalapú ERP rendszer segít beazonosítani, mely területeken van szükség fejlesztésre vagy erőforrás-csökkentésre. Folyamatos riportokat kérhetünk le az egyes területek teljesítményéről, és megtalálhatjuk azokat, ahol a megtérülés nincs arányban a ráfordítással.
ERP-vel a hatékony készletgazdálkodásért
Számos vállalkozás sikere függ az árukészlet nagyságától és összetételétől. Recesszió idején kulcsfontosságú, hogy minimalizáljuk a nem likvid eszközökben lekötött pénzmennyiségünket. Minél nehezebb likvidálni a készletet, annál inkább érdemes megfontolni a csökkentést. Az ERP rendszerek folyamatos rálátást biztosítanak a készletszintre, így jelentősen könnyebben igazíthatjuk azokat a piaci igényekhez és elvárásokhoz. A készletgazdálkodás optimalizálása lehetővé teszi, hogy úgy jussunk likvid tőkéhez, hogy közben nem keletkezik hiány, és nem tapasztalunk fennakadást.
A gyors, átlátható és hatékony kommunikáció aranyat ér
Ahogy fentebb is említettük, a recesszió negatív hatásait a piac minden szereplője megérzi. Hatással van a partnerekre, de okoz belső problémákat is – financiálisakat és morálisakat egyaránt. Egy hatékony ERP rendszer az utóbbira is megoldást tud kínálni. A kríziskommunikáció alapelvei közé tartozik a gyorsaság, a felelősségvállalás, a platformteremtés és megoldásra való törekvés. Az ERP segítségével új szintre emelhetjük belső kommunikációnkat, így átlátható módon tájékoztathatjuk kollégáinkat minden eseményről, ami befolyással van a vállalat működésére. Biztosíthatjuk munkavállalóinkat arról, hogy tisztában vagyunk a gazdasági helyzettel, és megnyugtathatjuk őket, hogy törődünk velük, és van válságkezelő tervünk.
Tartozások és beérkező összegek monitorozása bárhol, bármikor
„Békeidőben” is kardinális kérdés, hogyan tudjuk menedzselni a beérkező és a kimenő pénzforgalmunkat, recesszió idején pedig hatványozottan fontossá válik. A függőben lévő kifizetések manuális, esetleg több platformon történő követése magában hordozza a hiba lehetőségét. Ha figyelmen kívül hagyunk egy függőben lévő fizetési kérelmet, akár korlátozhatják is a forrásainkhoz való hozzáférést. Ez különösen érzékenyen érintheti a szervezetet, akár a mindennapi működésre is hatással lehet akkor, amikor minden egyes fillérnek megvan a helye. Az ERP rendszerek képesek optimalizálni a kifizetéseket, segítségükkel azonosíthatjuk a megszüntethető adósságokat, és hatékonyan újrakalkulálhatjuk költségvetésünket a rendelkezésre álló összes tényező figyelembevételével.
A legrosszabb, hogy a recessziónak nincs pontos végdátuma, legfeljebb csak halvány sejtéseink lehetnek, meddig fog tartani. A válaszlépéseket nem tanácsos odázni vagy halogatni, bízva a szerencsében és a rövid lefolyásban, hiszen előfordulhat, hogy mire észbe kapunk, már késő lesz. Előnyhöz azok jutnak a piacon, akik azonnal cselekednek, és lehet, hogy ez az előny most a túlélést jelenti.
Kép forrása: Canva