Hogyan tovább? Három trend, amely hatással lesz az ERP-rendszerekre 2023-ban
A vállalati erőforrás-tervezés világa folyamatosan fejlődik. A piaci változások, a variábilis vevői igények és az erőforráskorlátok miatt elengedhetetlen, hogy a vállalkozások naprakészek legyenek – és azok is maradjanak – a szoftveres innovációkat illetően. Aki tudja, merre tartanak a trendek az iparágában; egyszerűbben, gyorsabban és hatékonyabban hozhat felelős, üzleti stratégiát érintő döntéseket. Mivel lassan véget ér a 2022-es év, itt az ideje, hogy bepillantsunk a jövőbe, és megnézzük, mi várható 2023-ban az ERP-szoftverek és a vállalati technológiák világában.
Az elmúlt esztendő számos, vállalati szektort érintő kihívást tartogatott. Ezek közül több váratlanul, szinte a semmiből bukkant fel, így megfelelő szintű felkészültség nélkül nehéz volt rájuk gyors és átgondolt választ adni. Mivel nem lehetséges, hogy a rendkívüli forgatókönyveket kivegyük az életből, csak úgy tudjuk csökkenteni a kockázatokat, hogy növeljük felkészültségünket. Az ERP-rendszerek a racionális döntések hatékonyságát úgy növelik, hogy közben a szervezet reakcióideje csökken. Az előttünk álló év gazdaságilag nehezített pályán zajlik majd, ami miatt stratégiai fontosságúak lesznek ezek a választások. Mit tartogat a vállalati szoftverek jövője?
Felhő, felhő, felhő és persze mobil
Az elmúlt években egyre többen tértek át lokálisról felhő alapú rendszerek használatára, ez az átvándorlás az utóbbi időben drasztikusan felgyorsult. Eljutottunk arra a szintre, hogy a cloud technológia már nemcsak a nagyvállalatok privilégiuma, hanem a kisvállalkozások is könnyedén hozzáférhetnek. A felhő segítségével eltűnnek a fizikai határok, hiszen felhasználóbarát alkalmazásokon keresztül bárhol, bármikor hozzáférhetünk bármilyen adatunkhoz.
Igen, akár mobileszközről is teljeskörű hozzáférésünk lehet a komplett struktúrához. A mobileszközök aktív használata kényelmi és hatékonysági szempontból sem elhanyagolható. Ha a munkavállalókat a telefonjukon, tabletjükön is optimalizált felület fogadja, akár irodán vagy munkaidőn kívül is nagyobb hajlandósággal végezhetnek feladatokat. Mobilbarát felület bevezetésével a dolgozók proaktivitása is növelhető.
Okosabb rendszer, hatékonyabb döntéshozatal
Kreativitásban – egyelőre – nem helyettesíthető száz százalékban az emberi agy, adatfeldolgozásban azonban már rég túlnőtt rajtunk a technológia. A mesterséges intelligencia és a gépi tanulás egyre több feladatot vehet át az analitikában az adatok begyűjtésétől egészen a feldolgozásig és a kiértékelésig. Ijesztő lehet belegondolni, de hozzá kell szokni, hogy az MI mellett számos érv szól az emberi munkavégzéssel szemben: az humán hibafaktor eltűnik a munkafolyamatokból, csökken a feladatok végrehajtásának ideje, ezáltal hosszú távon a költségek is alacsonyabbak. A gépi tanulás lehetővé teszi, hogy rutinfeladatokkal (pl. riportok, adatrögzítések, dokumentumok iktatása) többé nem vagy kevesebbet kell a kollégáknak foglalkoznia. A felszabaduló emberi erőforrást pedig a vállalkozás egyéb értékteremtő területeire lehet allokálni.
Új területek meghódítása, Iparág-specifikus változtatások
Minden iparág, sőt, minden szervezet egyedi. Így ha egy megoldás mindenki számára megfelelő, akkor az valójában nem megfelelő senkinek sem. A használhatóság és a hatékonyság jelenti a különbséget a ráfordítás és a megtérülés között. Minél inkább alkalmazkodik a rendszer az iparág sajátosságaihoz, annál előbb és jobban fogjuk érzékelni pozitív – financiális és lélektani – hatásait. A jövőben várhatóan több iparág-specifikus funkció és szolgáltatás érkezik az ERP-rendszerekbe, amiknek köszönhetően a testreszabás idő- és költségkímélő módon hajtható végre.
Az építőipar egyike lehet a legújabb, ERP által meghódított területeknek. A vállalatirányítási rendszerek már most is jelen vannak a szektorban, azonban terjedésük a felhő- és mobiltechnológia előretörése miatt felgyorsulhat. A projektalapú munkafolyamatok nyersanyag-, eszköz- és erőforrásigénye; a költségvetés-tervezés; a szerződéses határidők tartása; illetve a napi szintű projektmenedzsment és kommunikáció mind olyan részfeladatok, amik optimalizálásával pénz és/vagy idő takarítható meg. Erre különösen nagy szüksége lehet annak a szegmensnek, ami az emelkedő energia-, munkabér- és alapanyagköltségek, a dráguló finanszírozás, valamint az elhalasztott állami beruházások és a mérséklődő lakossági kereslet miatt hármas szorításban van. A bő esztendők után 2023-ban (és valószínűleg 2024-ben is) visszaesésre kell számítani, ahol a jó vállalatirányítás a túlélés záloga lehet.
Képek forrása: Canva