Verzió váltás kontra mindig „friss” rendszer?
A Microsoft Dynamics Business Central rendszernél ez a kérdés eldőlt. Onnan indultunk, hogy néhány éve a Microsoft az egyes szoftververziókat akár 3-4 évig is támogatta, mára a nagy szoftvergyártók termékverzióinak életciklusa jellemző módon lerövidült. A vállalatok ma akkor érezhetik biztonságban magukat, ha mindig friss szoftververzión fut a működésük, amely már lekövette a javításokat, frissítéseket és törvényi változásokat. Ügyfeleinek a zökkenőmentes verzióváltást a DynaGo biztosítja.
Kezdjük a Microsoft Business Central-ra vontakozó modern életciklus megközelítésével, amelyben jól látható a változás a korábbi életciklushoz képest:
Elsőre ijesztő dolgot láthatunk. Néhány éve a Microsoft az egyes verziókat hosszú életciklusa során, akár 3-4 évig is támogatta, adott ki hozzá új funkciókat, végezte a javításokat. Így a rendszert használó cégek nem voltak lépéskényszerben atekintetben, hogy rövid időn belül álljanak át új verzióra. Mára ez időszak jelentősen lerövidült, mindössze 1,5 évig tart egy-egy verzió támogatottsága. Továbbá ezzel a változással egy időben a Microsoft megjelentette az új, felhős Business Central szolgáltatását, azaz az on-prem (telepített) rendszer mellett megjelent a SaaS (bérelhető – software as a service) verzió is.
Mit jelent ez az Ügyfelek oldaláról?
A fentiek alapján, akik on-premise, azaz telepített verzióban dolgoznak, 1,5 évig használhatnak egy verziót, utána váltaniuk kell az újabb verzióra. Természetesen, mivel örökös licencet vásároltak nem kényszeríthetők erre a lépésre, de abban az esetben, ha biztonságban szeretnék érezni a cégük gazdasági tevékenységét, azaz olyan ügyviteli rendszert használni, amelyhez megkapják a szükséges javításokat, illetve követi a törvényi változásokat, elengedhetetlen az új verzióra történő áttérés. A SaaS verziót használó cégek esetén ez még szigorúbb és rövidebb időtávot jelent, ugyanis esetükben nem csak minden főverziót, de a főverziók közötti frissítéseket (Release-ek) is használatba kell venniük. Ezekre általában mindössze néhány hét áll rendelkezésükre, ám a szolgáltatási feltételeknek megfelelően a Microsoft automatikusan elvégzi.
Akkor ez most ijesztő vagy sem?
Nem ijesztő, hanem kötelező. Ugyanis még egy fontos dologról nem esett szó: a szoftvergyártó Lifecycle politikájának változását és a verziók életciklusának ilyen mértékű lerövidítését az technológiai váltás tette lehetővé, melyet a Business Central bejelentésével együtt vezettek be. Az új fejlesztési technológia (Extension Technology) lehetővé teszi, hogy a rendszerbe illesztett egyedi fejlesztéseket úgy implementáljuk, hogy a rendszer core kód készletét érintetlenül hagyjuk. Ez azt eredményezi, hogy a korábbi komplett verzió váltások, codeupgrade-k helyett mindössze csak a rendszer magját cseréljük le az új verzióra, ezáltal az ügyfélspecifikus, egyedi fejlesztések érintetlenül futnak tovább a friss verzión. Annak érdekében, hogy ez a valóban így működjön egy kikötés van: az egyedi fejlesztéseket és testreszabásokat a Microsoft fejlesztési előírásainak megfelelően, a verzióváltások zökkenőmentes lefutását elősegítő módon készítsük el.
Mivel tudják támogatni a bevezetést végző cégek az ügyfeleket?
Mi csak a saját oldalunkról tudunk nyilatkozni, de mi a Dynagonál teljes kiszolgálásra törekszünk, azaz a verzió frissítésekkel járó feladatokat teljes egészében magunkra vállaljuk. Figyeljük, hogy mikor jelennek meg a főverziók, mikor jönnek ki a főverziók közötti frissítések. Ezeket először telepítjük az ügyfelek teszt rendszereire, megvizsgáljuk, hogy minden funkció az előírásoknak megfelelően működik-e, és amennyiben további javítások szükségesek, azokat megtesszük. Csak ezután értesítjük az ügyfeleinket, hogy rendszerükhöz elérhető az új verzió és a jóváhagyásuk mellett frissítünk a legújabb verzióra. Így a Dynago ügyfelek minden esetben friss verziót használnak, így elkerülik a Microsoft által nem támogatott verziókból fakadó kellemetlenségeket.
A címre visszautalva, az ott felvetett kérdésre a Dynago álláspontja egyértelmű: a Business Central mindig legyen „friss”!