Vállalatirányítási trendek 2022-ben
Korábbi cikkünkben bemutattuk a sikeres és jól működő vállalatirányítási rendszer legfontosabb kritériumait. Nézzük most meg, milyen trendekre kell figyelnünk 2022-ben az ERP-rendszerek terén.
„A szoftver egyszerűen túl drága” – gyakori mítosz ez, ami miatt a vállalatok tétováznak az ERP-korszerűsítésével kapcsolatban. Bár mítosz, de van azért némi igazság is benne. Hiszen köztudott, hogy a hatékony, jövőbe mutató ERP-rendszerek nem olcsók. Ez a hezitálás azonban az utóbbi időben egyre inkább leküzdhetetlen akadállyá vált azok számára, akik versenyképesek akarnak maradni, mivel az ERP az olyan csapatok lételeme, mint a gyártás, a marketing, az értékesítés, a pénzügy vagy a létesítmény,- és készletgazdálkodás. Az elmúlt két év megmutatta, hogy a vállalatok sikeres működéséhez elengedhetetlen az ellátási láncok megfelelő menedzsmentje, a teljes ellátási lánc láthatóságának elősegítése a nyersanyagbeszerzéstől a szállításon és a gyártáson át a megrendelések teljesítésével bezárólag. A folyamatot nagymértékben segítheti egy felhőalapú ERP rendszer bevezetése, amely az ellátási lánc valós idejű monitorozását teszi lehetővé.
Az utóbbi években óriási nyomás nehezedik a vállalatokra, hogy home office munkakörülmények között is optimalizálják a működésüket. Ezért nem meglepő, hogy minden eddiginél többet költenek az informatikai hatékonyságra. A Gartner Inc. előrejelzése szerint a globális IT-kiadások elérik a 4,5 billió dollárt, ami meredek, 5,5%-os növekedést jelent 2022-ben. A felhő megoldások nemzetközi piaca 2022-ben az előrejelzések szerint eléri az 54 milliárd dollárt. A felhő bővülése az elmúlt években gyors volt, és a következő években nagyjából évi 12%-os ütemben fog folytatódni. Ezzel szemben az on-premise megoldások éves szinten 0,25%-os növekedést várnak.
Mi várható tehát a közeljövőben?
Teljesen mobil ERP: Egy új Uberizációs korszak
Ha úgy rémlik, hogy erről a trendről már tavaly is olvasott, akkor valószínűleg igen, hiszen a mobil ERP évek óta beszédtéma. Fontos azonban megjegyezni, hogy a mobileszközökön való elérhetőség és a mobil-első stratégia elfogadása teljesen más. A helyzet az, hogy a mobil ERP még nem érett meg, mivel sokan csupán mobil-kompatibilissé tették a rendszert.
2022-ben a vállalatok arra törekednek, hogy egy alkalmazásalapú rendszer létrehozásával elkezdjék a zökkenőmentes „bármikor, bárhol” ERP elérhetőséget bevezetni. Az ERP ezen Uberizációja leegyszerűsíti a felhasználók számára, hogy könnyen megismerkedhessenek az ERP funkcióival, és maximalizálják a benne rejlő lehetőségeket.
Felhőalapú gyorsítás: A jóból a kötelezővé válás
A SaaS-alapú ERP 2020-ban nem volt éppen áttörést jelentő technológia. Amikor azonban a technológia iránti igény felülírja a rendelkezésre állást, a vállalatok érzik a nyomást, ahogy azt a világjárvány is bebizonyította. Mivel a távmunka lett az új normális, az ERP felhőbe történő áthelyezése kötelezővé vált. Felmérések szerint csak az Egyesült Államokban a munkavállalók közel 50%-a kiköltözött a városokból, és állítása szerint nem tervezi a visszatérést. Ez azt is jelenti, hogy a gyenge irányítási protokollokkal rendelkező rendszerek esetében a kiberbiztonsági kérdések katasztrófának bizonyulhatnak. Ez már most is iparági probléma, amint azt a közelmúltban az USA egyik legnagyobb finomított termékvezetékét érő – ideiglenes leállást okozó – hackertámadás is bizonyítja.
2022-ben a felhőhasználat felgyorsul, a biztonság és a megfelelőség javítását top prioritásként középpontba helyezve. A felhőmegoldások biztonsági kérdéseivel egy előző cikkünkben részletesen foglalkoztunk.
Itthon még igazi ritkaságnak számít az a vállalat, aki felköltözteti a teljes ERP megoldását a felhőbe, inkább a hibrid megoldások elterjedése jellemző: saját tulajdonú, licencelt, ún. onpremise ERP rendszer mellé illesztenek egy felhő alapú BI megoldást, vagy digitális marketing szoftvert.
Fejlett adatelemzés: Egy szép, új, táblázatok nélküli világ
Ez ismét ismerősen hangozhat, mert az adatelemzés az ERP-rendszerekbe táplált adatok gyakoriságát és mennyiségét tekintve nem tűnik kézenfekvőnek. De 2022-ben ez arról szólna, hogy jobban összpontosítanánk az elfogadásra vagy a technológiai érettség megszerzésére. Egyszerűbben fogalmazva, arról szól, hogy egy táblázatkezelés nélküli és agilis ERP-rendszerre kell áttérni, amely kevésbé a mutatós adatvizualizáció megjelenítéséről szól, hanem inkább arról, hogy használható betekintést nyújtson.
Az ad-hoc jelentések és az ERP-vel kapcsolatos adatelemzések halmozása csak a munka egyik fele. A vállalkozások 2022-ben inkább a befejezésre és a prediktív döntéshozatali képességek növelésére törekednének.
Valós idejű adatok: Átlátható, naprakész információk
A valós idejű adatok szolgáltatásának képessége felbecsülhetetlen értékű, mivel az ERP-rendszert általában több csapat használja – a napi munkát végző operatív csapatoktól a stratégiai döntéseket hozó vezetőkig. Ezért nagyobb szükség van az információk átláthatóságára, ami segíthet a vállalkozásoknak túllépni a „most vagy soha” helyzeteken. Emellett megkönnyítheti a felhasználók számára a valós idejű kommunikációt és együttműködést – ezáltal a rendszer képessé válhat arra, hogy gyorsabb ütemben okosabb adatelemzéseket nyújtson.
Kétségtelen, hogy az adatmennyiség kihívást jelent, tekintettel a digitális érintkezési pontok számának robbanásszerű növekedésére. De, ahogy korábban említettük, a felhő gyorsított bevezetése 2022-ben jelentős problémamegoldóként jelenne meg.
Hiperautomatizálás: Kevesebbel is többet elérni
Az ERP ROI maximalizálása attól függ, hogy a csapatok mennyire hatékonyan, kényelmesen és gyorsan tudják használni a rendszert. Nincsenek csodaszerek ennek biztosítására, de a hiperautomatizálás minden bizonnyal közel jár ehhez, mivel segít elkerülni az ismétlődő, hétköznapi vagy akár összetett feladatokat. A hiperautomatizálás a bonyolult munkafolyamatok automatizálásával kiküszöbölheti az ERP-folyamatokhoz jellemzően kapcsolódó késedelmeket, pontatlanságokat és következetlenségeket. Emellett megkönnyíti az erőforrások digitális bevezetését, csökkenti az ERP bevezetési ciklusát, és új automatizálási lehetőségeket tár fel.
2022-ben a vállalatok a hiperautomatizálásra támaszkodnak majd az agilitás és a skálázhatóság érdekében, miközben a kognitív képességeit felhasználva búcsút mondhatnak a strukturálatlan adatbevitelnek.
AI: Még mindig a legújabb trend az ERP-ben
A mesterséges intelligenciát (AI) a vállalkozások már olyan sok éve nevezik a „legújabb trendnek”, hogy ezen a ponton – már kissé gyanúsan hangzik. Az olyan AI-technológiák, mint például az RPA, már bizonyították, hogy zökkenőmentes ERP-műveleteket tesznek lehetővé. Szóval, az AI valóban trend, tekintve, hogy az ERP-folyamatok tulajdonosai még mindig az A alapú automatizálás terjedelmét próbálják növelni? A válasz egy határozott „igen”, mivel nagy különbség van az AI-alapú és a teljesen AI-vezérelt ERP-rendszer között.
2022-ben a vállalatok arra fognak törekedni, hogy ERP-rendszereiket döntési intelligenciával ruházzák fel – a következő legjobb cselekvésekre vonatkozó ajánlásoktól kezdve az üzleti tervezésig. Emellett ez olyan racionalizált munkafolyamatokat eredményezhet, amelyek olyan kulcsfontosságú folyamatokat kezelnek, mint a szállítói kifizetés/kiadás/kedvezmények stb.
Összegzés
Még néhány évvel ezelőtt úgy tűnt, hogy a vállalkozások az „A szoftver túl drága” kártyával megúszhatják az ERP-korszerűsítési kezdeményezések vállalását. Mások a „Az én ERP-rendszerem egyszerűen csak más” kifogást használták. Ezek a kifogások azonban a visszavonhatatlanul és folyamatosan változó piaci és munkahelyi dinamika miatt többé nem elfogadhatók. Az ERP-rendszerek fejlődésének üteme is felgyorsult. Az autonóm ERP például egyre nagyobb lendületet vesz, bár még gyerekcipőben jár, és azt ígéri, hogy minimális emberi beavatkozással teljesíti a kritikus üzleti követelményeket. Az IoT-integráció is utat tör magának az ERP-rendszerekbe – lehetővé téve a valós idejű adatcserét az akcióképes pontosság érdekében.
2022-ben a vállalkozásoknak arra kell törekedniük, hogy korszerűsítsék az ERP rendszereket – lépésről lépésre haladva.
A DynaGo a legmodernebb technológiai előnyöket használja és biztosítja az Ön számára. Keressen minket bizalommal!
Kép forrása: unsplash